تکنولوژی

آموزش کامل انتقال مالکیت گوشی | چگونه مالکیت گوشی خریداری شده را انتقال دهیم؟

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده پس از اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل به یکی از دغدغه‌های دارندگان تلفن‌های همراه تبدیل شده است. البته این موضوع شاید برای آن دسته از کسانی که از گوشی موبایل خود به مدت طولانی استفاده می‌کنند و تنها پس از خراب شدن یا قدیمی شدن آن به سراغ استفاده از یک گوشی جدید می‌روند اهمیت چندانی نداشته باشد. در واقع نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده بیشتر برای آن دسته از کاربران تلفن همراه از اهمیت برخوردار است که در کار خرید و فروش گوشی موبایل هستند یا این که گوشی موبایل خود را زود به زود تعویض می‌کنند و با فروش گوشی پیشین به سراغ خرید مدل‌های جدیدتر می‌روند.

البته نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده در برخی موارد برای کاربران معمولی تلفن همراه نیز اهمیت خواهد یافت. اهمیت این موضوع در زمانی است که کاربر تلفن همراه از چند سیمکارت مختلف روی گوشی موبایل خود استفاده کند. در واقع اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که از چندین سیمکارت گوناگون در گوشی خود استفاده می‌کنید و به طور مرتب سیمکارت‌های مذکور را روی گوشی جابه‌جا می‌نمایید باید با نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده آشنا باشید. چرا که در فرایند رجیستر شدن یک گوشی موبایل تنها یک شماره‌ تلفن به عنوان شماره تلفن رسمی آن گوشی به ثبت می‌رسد و گوشی موبایل رجیستر شده تنها با همان شماره مطابقت خواهد یافت. بر این اساس بهتر است پیش از توضیح در مورد نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده ابتدا به نکاتی در رابطه با رجیستری گوشی‌های موبایل اشاره شود.

blank

 طرح رجیستری چیست؟

طرح رجیستری گوشی موبایل به ثبت رسمی شناسه گوشی موبایل در شبکه ی سراسری موبایل کشور اطلاق می‌شود. در این طرح یک شناسه‌ی منحصر به فرد برای هر گوشی موبایل در نظر گرفته می‌شود که گوشی مورد نظر تنها توسط همان شناسایی خواهد شد. این شناسه در واقع حکم شناسنامه یا کارت شناسایی آن گوشی موبایل را خواهد داشت.

طرح رجیستری گوشی‌های موبایل اکنون تنها چند ماه است که در ایران اجرایی شده است. در این طرح تنها شناسه‌ی آن دسته از گوشی‌های موبایل که به شکل رسمی و غیر قاچاق وارد کشور شده‌اند در شبکه‌ی سراسری موبایل به ثبت می‌رسد و گوشی‌های قاچاق قابلیت ثبت شدن و فعالیت رسمی در این شبکه‌ را نخواهند یافت. به این ترتیب گوشی‌های قاچاق در عمل توسط کاربران موبایل در شبکه‌ی موبایل سراسری قابل استفاده نخواهند بود.

البته کسانی که تا پیش از اجرایی شدن طرح رجیستری اقدام به خرید یا وارد کردن گوشی کرده بودند (حتی اگر گوشی آنها جزو موارد قاچاق محسوب شود) نگرانی خاصی از بابت اجرا شدن این طرح نخواهند داشت. چرا که تلفن‌های همراه آنها همچنان بدون هیچ مشکلی قادر به فعالیت در شبکه‌ی سراسری موبایل کشور خواهد بود. اما اگر از این پس کسی قصد خرید گوشی موبایل جدیدی را داشته باشد باید پس از خرید گوشی حتما آن را رجیستر کند.

blank

نکات مهم طرح رجیستری

یکی از موارد مهمی که در طرح رجیستری باید به آن توجه داشت این است که گوشی موبایل شما تنها برای یک شماره تلفن همراه به ثبت می‌رسد و روی همان شماره در شبکه‌ی سراسری موبایل رجیستر خواهد شد. به این معنی که اگر شما یک گوشی موبایل تک سیمکارت خریداری کنید و آن را توسط شماره‌ تلفن همراه پدر خود رجیستر نمایید از این پس تنها می توانید از گوشی همراه خود با همان شماره تلفن یعنی با سیمکارت پدرتان استفاده کنید. در واقع اگر پس از رجیستر شدن سیمکارت دیگری را درون گوشی موبایل خود قرار دهید، سیمکارت مذکور به عنوان یک سیمکارت موقت شناسایی می‌شود و تنها به مدت سی روز توسط گوشی موبایل رجیستر شده قابل استفاده خواهد بود.

ادامه مطلب  چگونه هارد اینترنال را به هارد اکسترنال تبدیل کنیم؟

از همین رو باید حتما گوشی موبایل خود را با شماره تلفنی که بیش از همه از آن استفاده می‌کنید رجیستر نمایید. مسلما اگر گوشی رجیستر شده یک گوشی دو سیمکارت باشد، دست شما برای استفاده از سیمکارت‌های دیگر بازتر خواهد بود و به عنوان سیمکارت دوم می‌توانید حتی از سیمکارتی که گوشی شما با آن رجیستر نشده است هم استفاده کنید. در این میان اگر قصد داشته باشید از یک سیمکارت جدید در گوشی تک سیمکارت خود، که قبلا با شماره تلفن دیگری رجیستر شده است، بیش از مدت سی روز استفاده کنید باید مراحل تغییر شماره تلفن گوشی رجیستر شده یا انتقال مالکیت آن را به انجام برسانید. بر همین اساس باید به توضیح نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده بپردازیم.

 

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده

اگر قصد دارید مالکیت یک گوشی رجیستر شده را تغییر دهید یا آن را با یک شماره تلفن جدید رجیستر کنید، می‌توانید این کار را از طریق سه روش مختلف به انجام برسانید. روش نخست برای انجام این کار استفاده از کد دستوری ویژه است. در روش دوم فرایند انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق وب‌سایت همتا به انجام می‌رسد. در روش سوم نیز می‌توانید این کار را توسط اپلیکیشن اختصاصی همتا به انجام برسانید. تمام این سه روش از طریق سامانه‌ی همتا،‌ به شکل غیر مستقیم و با تایید فرد خریدار قابل انجام است و از نظر پایه و اساس کار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد.

البته در آغاز اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل روش دوم و سوم یعنی استفاده از وب‌سایت و اپلیکیشن همتا برای رجیستر کردن گوشی به شکل مستقیم قابل انجام بود و از نظر ماهیت تفاوت‌هایی با روش اول یعنی استفاده از کد دستوری که به شکل غیر مستقیم انجام می‌شد داشت. اما در حال حاضر تمام این سه روش به صورت غیر مستقیم انجام می‌شوند و تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند. بر همین اساس فرا گرفتن یکی از آنها به معنی آشنایی با تمام آنها خواهد بود. بنابراین ابتدا به توضیح مراحل مربوط به نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق شماره‌گیری کد دستوری می‌پردازیم. روشی که شاید بتوان آن را ساده‌ترین روش برای انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده قلمداد کرد.

blank

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد دستوری

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده توسط کد دستوری به این ترتیب است که ابتدا باید کد دستوری ستاره ۷۷۷۷ مربع یا «*۷۷۷۷#» را توسط همان گوشی موبایلی که قصد انتقال مالکیت آن یا رجیستر نمودن آن برای یک شماره تلفن جدید را دارید شماره‌گیری نمایید. البته می‌توان این کار را توسط هر گوشی موبایل دیگری نیز انجام داد. در این حالت یک تفاوت جزیی در یکی از مراحل انتقال مالکیت گوشی موبایل به وجود می‌آید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. پس از شماره‌گیری کد مذکور چندین گزینه مانند تصویر زیر روی صفحه نمایش گوشی موبایل نقش می‌بندد.

ادامه مطلب  کد فعال سازی ۳۰ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل ۱۴۰۳

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از طریق کد

برای پیگیری ادامه‌ی مراحل انتقال مالکیت گوشی موبایل باید عدد ۳ که به گزینه‌ی انتقال مالکیت مربوط می‌شود را در کادر مشخص شده وارد کرده و گزینه‌ی ارسال را انتخاب نمایید. پس از انجام این کار لیستی مانند تصویر زیر برای شما به نمایش در می‌آید. در این لیست شناسه‌ی IMEI مربوط به تمام گوشی‌های موبایلی که مالکیت آنها برای سیمکارت شما به ثبت رسیده‌، مشخص شده است. مسلما یکی از آنها همان دستگاهی است که قصد انتقال مالکیت آن را دارید یا این که می‌خواهید برای شماره تلفن متفاوتی رجیستر شود.

برای ادامه دادن مراحل مربوط به انتقال مالکیت گوشی موبایل باید عدد مختص به شناسه‌ی گوشی مورد نظر را انتخاب کنید و گزینه‌ی ارسال را برگزینید. اگر از شناسه‌ی IMEI گوشی موبایلی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید با خبر نیستید می‌توانید توسط همان گوشی مورد نظر کد دستوری «*#۰۶#» را شماره‌گیری نمایید تا شناسه‌ی ۱۵ رقمی IMEI آن برای شما به نمایش در آید.

اگر مراحل انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده را توسط یک گوشی دیگر یا سیمکارت دیگری دنبال می‌کنید مسلما شناسه‌ی IMEI گوشی مد نظر شما در لیست مذکور به نمایش در نخواهد آمد. در این حالت باید عدد ۰ (صفر) که به گزینه‌ی افزودن دستگاه اختصاص دارد را انتخاب نمایید تا بتوانید شناسه‌ی IMEI گوشی موبایل مد نظر خود را برای انتقال به ثبت برسانید. پس از انجام مراحل اشاره شده و انتخاب گزینه‌ی ارسال می‌توان به مرحله‌ی بعد وارد شد.

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از راه کد دستوری

در این مرحله نوبت به مشخص کردن سیمکارتی می‌رسد که قصد دارید مالکیت گوشی رجیستر شده را به آن منتقل کنید. همان گونه که در تصویر بالا مشخص شده است باید شماره تلفنی که قصد انتقال مالکیت گوشی موبایل به آن را دارید در کادر مربوطه وارد کرده و سپس گزینه‌ی ارسال را انتخاب کنید. در واقع اگر گوشی خود را به فرد دیگری فروخته‌اید در این مرحله باید شماره تلفن فرد خریدار را در کادر مذکور به ثبت برسانید. در هنگام ثبت شماره تلفن جدید باید دقت و توجه بسیاری زیادی به خرج داد تا مالکیت گوشی به نام سیمکارت اشتباه به ثبت نرسد. پس از انتخاب گزینه‌ی ارسال نوبت به تایید نهایی فرایند انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده می‌رسد.

در این مرحله همان گونه که در تصویر زیر مشخص شده است، شناسه‌ی IMEI دستگاه موبایلی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید در کنار شماره تلفنی که قرار است مالکیت این دستگاه به آن منتقل شود برای بررسی نهایی به نمایش در می‌آید. سعی کنید بار دیگر این اطلاعات را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا مبادا اشتباه به ثبت رسیده باشند. در صورت ثبت اشتباه اطلاعات مذکور می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی لغو به مراحل پیشین نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده باز گردید و اطلاعات صحیح را به ثبت برسانید. در غیر این صورت عدد ۱ را به عنوان تایید اطلاعات در کادر مربوطه وارد کرده و گزینه‌ی ارسال را انتخاب نمایید.

ادامه مطلب  مهمترین نکات خرید دوربین دست دوم | چگونه یک دوربین دست دوم خوب بخریم؟

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده از راه کد

پس از انجام این کار کادری مشابه با تصویر زیر به نمایش در می‌آید که به فروشنده‌ی گوشی موبایل گوشزد می‌کند که یک کد فعال‌سازی به سیمکارت خریدار گوشی موبایل ارسال شده است. پس از تایید این پیام نوبت به خریدار گوشی می‌رسد تا با استفاده از کد فعال‌سازی مذکور مراحل انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده را به پایان برساند.

به منظور انجام این کار فرد خریدار باید کد دستوری ستاره ۷۷۷۷ مربع یا «*۷۷۷۷#» را شماره‌گیری نماید. حال باید از میان گزینه‌های به نمایش در آمده که در ابتدای آموزش به آنها اشاره شد گزینه‌ی فعال‌سازی را انتخاب نمود. عدد مربوط به این گزینه ۲ است که باید آن را در کادر مربوطه وارد کرده و سپس گزینه‌ی ارسال را برگزید. پس از انجام این کار کادری به نمایش در می‌آید که باید کد فعال‌سازی دریافت شده را در آن وارد نمود. پس از تایید این کد مراحل انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده به پایان می‌رسد و گوشی موبایل فروخته شده روی شماره تلفن جدید رجیستر می‌شود.

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده توسط وب‌

نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده توسط وب‌سایت یا اپلیکیشن

همان گونه که به آن اشاره شد می‌توان فرایند انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده را علاوه بر استفاده از کد دستوری توسط وب‌سایت و اپلیکیشن اختصاصی همتا نیز به انجام رساند. انجام این کار توسط دو روش مذکور کم و بیش شبیه به یکدیگر است و تفاوت خاصی با هم ندارد. از همین رو در این مطلب تنها به نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده توسط وب‌سایت همتا اشاره خواهد شد.

در گام نخست و پیش از هر اقدام دیگری باید به وب‌سایت همتا به آدرس http://hamta.ntsw.ir/Account/Login?ReturnUrl=%2F مراجعه نمود و در آن ثبت نام کرد. ثبت نام در این وب‌سایت به کمک اطلاعاتی نظیر مشخصات فردی و شماره‌ی ملی (کد موجود در کارت ملی) قابل انجام است و کار چندان دشواری نخواهد بود. پس از ثبت نام در این وب‌سایت یک پروفایل کاربری برای هر فرد تشکیل می‌شود که در آن شماره‌ی ملی فرد به همراه لیست تمام گوشی‌های موباییل که برای آن شماره‌ی ملی او به ثبت رسیده‌اند به نمایش در آمده است.

در صورتی که قصد واگذاری مالکیت هر کدام از این گوشی‌ها را داشته باشید یا بخواهید آنها را برای شماره تلفن دیگری رجیستر کنید باید ابتدا دستگاه مورد نظر را از میان گزینه‌های موجود در لیست انتخاب کنید. سپس می‌توان با انتخاب گزینه‌ی انتقال مالکیت/فرش مراحل انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده را دنبال نمود. این مراحل چندان طولانی و پیچیده نیست و شامل وارد کردن شماره تلفن سیمکارتی می‌شود که قصد دارید مالکیت گوشی خود را به آن منتقل کنید. پس از انتخاب و تایید شماره تلفن خریدار گوشی پیامکی حاوی کد فعال‌سازی برای او ارسال می‌شود. به این ترتیب فرد خریدار می‌تواند توسط این کد فعال‌‌سازی و از طریق روشی که در بخش پیشین متن پیش رو به آنها اشاره شد مراحل مربوط به نحوه انتقال مالکیت گوشی رجیستر شده را تکمیل نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا