معرفی کسب و کار

10 ایده جذاب و پولساز برای پیج اینستاگرام در سال 1403!

معرفی 10 ایده جذاب برای پیج آموزشی

هر یک از ما ممکن است در موضوعی تخصص و مهارت داشته باشیم و از آموزش آن به دیگران لذت ببریم. مثلاً آشپزی، تدریس ریاضیات، نقاشی، موسیقی، فضانوردی و…! در این بخش، 20 ایدۀ پرطرفدار را همراه با نمونه‌هایی از آن‌ها مرور می‌کنیم:

۱. آشپزی و شیرینی‌پزی

آموزش آشپزی و شیرینی‌پزی برای افراد علاقه‌مند به آشپزی -چه مرد و چه زن- مناسب است. شما می‌توانید از پخت غذا‌های روزمره شروع کنید و از وسایل آشپزخانهٔ خود استفاده کنید تا هزینهٔ کمتری در ابتدای راه متحمل شوید؛ همچنین برای فیلم‌برداری می‌توانید به‌جای دوربین، از گوشی خود استفاده نمایید.

از چالش‌های پیاده‌سازی این موضوع می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • دستور‌العمل شما باید به‌روز و کامل باشد؛
  • مواد اولیهٔ آن در دسترس همه باشد؛
  • به پخت انواع غذا‌ و شیرینی مسلط باشید.

blank

 

۲. ورزش و سلامت 

آموزش ورزش برای افرادی که به سلامت خود اهمیت می‌دهند و در یک رشتهٔ ورزشی تخصص دارند، مناسب‌تر است. از آموزش حرکات ساده شروع کنید که مناسب افراد مبتدی هم باشد. از چالش‌هایی که ممکن است با آن روبرو شوید، می‌توان به شناخت و اجرای درست حرکات ورزشی اشاره کرد.

هزینهٔ تخمینی آن، به نوع ورزشی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. برای مثال، اگر رشتهٔ بدن‌سازی را آموزش می‌دهید، به چند دمبل در وزن‌های مختلف، کتانی مناسب، لباس ورزشی و زیرانداز مخصوص نیاز دارید.

خانم سما پاشاپور در حال حاضر، با سابقهٔ ۴ سال مربیگری در رشتهٔ بدن‌سازی، حرکات ورزشی را که در خانه قابل اجرا هستند، به دنبال‌کنندگان خود آموزش می‌دهد و با آن‌ها به اشتراک می‌گذارد.

۳. ساخت وسایل کاربردی با مواد دورریز

یکی از کم‌هزینه‌‌ترین ایده‌ها، آموزش ساختن لوازم قابل‌استفاده با مواد دورریز است؛ چون فقط به کمی خلاقیت و نوآوری نیاز دارید. اگر اهل درست‌کردن وسایل جدید هستید، پس دست‌به‌کار شوید! برای مثال، از قوطی‌های رب برای ساخت گلدان استفاده کنید.

از مهم‌ترین چالش‌های این کار می‌توان به این مورد اشاره کرد که آموزش‌هایتان باید کاربردی باشد تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید؛ همچنین از ابزارهایی استفاده کنید که در هر خانه‌ای وجود دارد.

ادامه مطلب  شغل های رشته حسابداری فنی حرفه ای

blank

۴. انواع بافتنی

عده‌ای به بافتنی یا قلاب‌بافی تسلط نسبتا خوبی دارند؛ اگر اهل بافتنی یا قلاب‌بافی هستید، با این ایده برای پیج اینستاگرام می‌توانید منبع درآمد داشته باشید. دنیای بافتنی‌ها تنوع زیادی دارد؛ برای مثال، بافت رو‌ کوسنی، بافت شال و کلاه و بافت جوراب. می‌توانید مطابق با مهارت و سلیقهٔ خود آموزش یکی از آن‌ها را شروع کنید.

هزینهٔ اولیه برای شروع این کار، بسته به نوع و کیفیت نخی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است؛ برای اینکه کمتر خرج کنید، می‌توانید از نخ‌هایی با حجم کوچک استفاده کنید؛ همچنین برای تهیهٔ وسایل، بهتر است به بازارِ مخصوص آن بروید.

چالشی که با آن رو‌به‌رو هستید این است که باید آموزش‌های به‌روز و کاربردی را در اختیار مخاطبان قرار دهید؛ علاوه بر آن،‌ بهتر است ابتدا از بافت‌های ساده شروع کنید تا افراد مبتدی هم بتوانند آن را انجام دهند.

از پیج‌های موفق در این زمینه هم می‌توان به پیج «فیروزه خانم» اشاره کرد؛ خانم خانه‌داری که از سه سال پیش با انگیزهٔ فراوان، کسب‌و‌کار خود را شروع کرد و با زحمات خود توانست با آموزش انواع بافتنی، درآمد خود را رونق دهد و امروز، بیش از ۸۰۰ هنرجو داشته باشد.

۵. خیاطی

اگر شما هم دورهٔ خیاطی را گذراندید و وسایل مورد‌نیاز آن مانند چرخ خیاطی را هم دارید، صفحهٔ آموزش خیاطی می‌تواند برایتان مناسب باشد. در واقع، دستتان کاملا باز است و می‌توانید آموزش‌های مختلفی را برای پیجتان در نظر بگیرید. برای مثال، می‌توانید آموزش خیاطی بدون الگو را ارائه دهید.

هزینهٔ این ایده شامل لوازمی است که باید تهیه کنید؛ انواع پارچه، چرخ خیاطی، چند رنگ نخ و قیچی. البته بهتر است از هزینه‌های تبلیغات در اینستاگرام در ادامهٔ مسیر هم غافل نشوید. چالش‌های این آموزش شامل موارد زیر است:

  • محتواهای تکراری را فراموش کنید و موارد جدیدتر را آموزش دهید؛
  • از آموزش‌های سطح مبتدی شروع کنید؛
  • آموزش‌هایی همسو با علایق مخاطبان ارائه کنید.

در این حوزه، می‌توان خانم ندا را معرفی کرد که با استفاده از الگوهای مختلف، آموزش‌های کاربردی شامل دوخت انواع لباس را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. این پیج با در نظر گرفتن هر سلیقه‌ای، توانسته مخاطبان زیادی را همراه خود کند.

ادامه مطلب  شغل های رشته الکتروتکنیک فنی حرفه ای

blank

۶. زبان‌های خارجی

یکی از بهترین موضوع‌ها برای پیج اینستاگرام، می‌تواند آموزش زبان‌های خارجی باشد. این موضوع برای افرادی مناسب است که تسلط بالایی در آموزش یکی از زبان‌های خارجی دارند.

هزینهٔ اصلیِ این پیج، زمانی است که برای ارائهٔ مفاهیم صرف می‌کنید.

برای موفق‌بودن در آن، می‌توانید از آموزش زبان انگلیسی با فیلم یا موسیقی شروع کنید. مهم‌ترین چالش پیاده‌سازی صفحهٔ آموزش زبان‌های خارجی،‌ این است که باید برای ارائهٔ اصول آن، توانایی لازم را داشته باشید تا بتوانید به سؤالات مخاطب، پاسخ درست دهید.

برای مثال، آقای محمدرضا طیران با گذراندن دوره‌های مختلف زبان و داشتن مدارک TOEFL و GRE، طبق گفتهٔ خود تکنیک‌های یادگیری زبان انگلیسی را بر اساس روش ابداعی خودش آموزش می‌دهد.

۷. گُل‌دوزی

امروزه، یکی از ایده‌های کاربردی، آموزش گل‌دوزی است. گل‌دوزی برای افرادی مناسب است که تا حدودی با ترفند‌های این هنر مانند دوخت برزیلی یا گرهٔ فرانسوی آشنا هستند. برای حرفه‌ای‌شدن در آن هم می‌توانید از سی‌دی‌های آموزشی کمک بگیرید.

هزینهٔ اصلی این آموزش به خرید کارگاه (یکی از ابزارهای گل‌دوزی) و نخ‌های مخصوص آن مربوط است. چالشی که با آن روبه‌رو هستید این است که آموزش‌ها باید ساده و مطابق با متد روز باشد.

پیج «رویا دوزی» یکی از نمونه‌های خوب و موفق در زمینهٔ گلدوزی است که پس از همه‌گیری بیماری کرونا، کسب‌و‌کار خود در اینستاگرام را راه‌اندازی کرد. او در این صفحه، طرح‌های کاربردی و زیبایی را به دنبال‌کننده‌ها آموزش می‌دهد.

blank

۸. فتوشاپ

فتوشاپ یکی از برنامه‌های پرطرفدار برای ادیت عکس است. آموزش این برنامه یک ایده برای پیج اینستاگرام است و برای افرادی مناسب است که به کار با این نرم‌افزار مسلط هستند و می‌توانند با کمک تکنیک‌های جالب، آن را در اختیار مخاطبان قرار دهند.

از مهم‌ترین مسائلی که با آن روبرو هستید این است که باید خلاقیت به خرج دهید! می‌توان گفت اجرای این ایده به هزینهٔ زیادی نیاز ندارد؛ زیرا شما فقط یک سیستم خوب می‌خواهید تا بتوانید فتوشاپ را روی آن نصب کنید.

ادامه مطلب  مدیریت ریسک و ایمنی در کسب و کارهای صنعتی و تولیدی

در بحث آموزش فتوشاپ، می‌توان به پیج سینا ایمانی، طراح گرافیک اشاره کرد که تسلط بالایی در کار با فتوشاپ دارد و با ارائهٔ تکنیک‌های کاربردی و خلاقانه، کار با این نرم‌افزار را برای دوستداران این برنامه لذت‌بخش می‌کند.

۹. مشاوره کاری

مشاوره‌دادن دربارهٔ کار، برای افرادی مناسب است که تسلط خوبی روی مشکلات شغلی مختلف دارند یا در حوزهٔ کارآفرینی فعالیت می‌کنند. برای اینکه یک مشاور خوب باشید، نیاز است که مهارت‌های لازم در این زمینه را داشته باشید تا تجربهٔ خود را دربارهٔ روبروشدن با مشکلات به‌خوبی ارائه دهید.

برای اجرای این آموزش، به ابزار خاصی احتیاج ندارید. در واقع، باید فن‌ِ بیان خوبی داشته باشید تا مفاهیم را به‌درستی انتقال دهید؛ همچنین همیشه دانش خود را به‌روز نگه دارید.

یکی از بهترین مشاوران کسب‌و‌کار که در اینستاگرام فعالیت دارند، خانم المیرا نکوپایان فارغ‌التحصیل رشتهٔ مهندسی صنایع است که با گذراندن دوره‌های دیجیتال مارکتینگ، توانسته روی بیش از ۱۰۰ کسب‌وکار مطالعه داشته باشد و برای کسب‌وکارهای نوپا، مشاوره‌های خوبی ارائه دهد.

blank

۱۰. عکاسی

آموزش عکاسی شامل موضوعات زیادی می‌شود که می‌توانید نسبت به مهارت و سلیقهٔ خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای مثال، عکاسی پرتره، عکاسی از محصول و عکاسی خیابانی یکی از محبوب‌ترین شاخه‌های عکاسی است. شما می‌توانید علاوه بر نحوهٔ درست عکس‌گرفتن، ژست‌های متفاوت را هم به مخاطبان آموزش دهید.

این ایده برای پیج اینستاگرام، مناسب افرادی است که عکاسی می‌کنند؛ چون علاوه‌بر داشتن دوربین، با کمی تمرین می‌توانند به سطح حرفه‌ای برسند و آموزش دیگران را شروع کنند. هزینه‌ای که باید صرف کنید، برای تهیه دوربین عکاسی است و به بودجهٔ شما بستگی دارد.

از چالش‌های این ایده هم می‌توان به انتخاب سوژهٔ درست و خلاق‌بودن اشاره کرد. خانم مهشید مهاجر با ترفندهای عکاسی آشنا است و توانسته این ترفندها را به‌صورت خلاقانه در اختیار مخاطبان قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا